Judaika

  • by
skup staroci
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 88

Skup żydowskich staroci

Prezentowany wyżej zwój to stary, rękopiśmienny pergamin zapisany językiem hebrajskim. Powstał prawdopodobnie w Polsce (a na pewno w Europie Środkowej) na początku XX wieku. Ma długość ok. dwóch metrów.

Jest to tzw. Księga Estery – Megillat Ester. Pismo to związane jest ze Świętem Purim, przypadającym na ostatnią pełnię księżyca przed wiosenną równonocą. Nazwa tego święta pochodzi od perskiego słowa oznaczającego los. Jego celem jest upamiętnienie ocalenia Żydów przed eksterminacją w państwie perskim. Historia ta opisana jest właśnie w Księdze Estery. W dniu Święta Purim tekst Księgi odczytywany jest dwukrotnie w synagodze.

Kupimy judaika

Chętnie kupimy podobne judaika, zwoje Tory, stare księgi zapisane językiem hebrajskim. Interesują nas także książki w j. Jidysz (ten sam alfabet). Może w Państwa szufladach znajdą się ręcznie pisane manuskrypty żydowskie czy inne dokumenty związane z Żydami. Interesują nas także kartki pocztowe, koperty (np. firm żydowskich), korespondencja. Ciekawe mogą być także stare fotografie.

Kupimy wszelkie judaika: srebra, odznaki, tłoki pieczętne, szyldy firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *